Ako vyčistiť ušká novorodenci, aby nedošlo k poraneniu

Čistenie ušiek malému dieťaťu býva veľmi ťažkým procesom. Na vás, ako na rodičoch nesmie ísť ale nič poznať. Predovšetkým sa nesmie stať, že pri tejto činnosti sa vám z ničoho nič začnú triasť ruky. Musíte zostať úplne v pokoji, inak by ste mohli svojmu dieťaťu veľmi ublížiť. Nemusíte sa čistenie venovať každým dňom, predsa len sa jedná o novorodenca. Na druhej strane sa nesmie starostlivosti o ušká dieťaťa zanedbávať, inak môžu nastať vážne zdravotné komplikácie, čo sa týka vnútornej časti. Ide o malé dieťa, ktoré nedokáže povedať, že s vatovou tyčinkou už ďalej nesmiete zachádzať. Buďte preto maximálne opatrní.

Ušká bábätká sú citlivé

Používate pre seba rôzne čistiace spreje? Máte po nich príjemný pocit, pretože cítite pri aplikovaní, ako sa vám uši vyčistili? U deti s týmto určite neuspejete. Zaujíma vás prečo? Jednoducho povedané je to pre takto malé deti nebezpečné, takže čistiace spreje odložte niekam veľmi ďaleko od bábätka. Dôležitou prevenciou je časť, ktorú vidíte a kde bez väčších ťažkostí dosiahnete aj obyčajným vlhčenou vreckovkou. Vzhľadom k tomu, že malé deti počas celého dňa nič nerobia, môžu mať vonkajšiu časť napadnutú mazom.

Vnútorná časť ušiek je na čistenie nebezpečná

Áno, vnútorná časť je potreba tiež sem tam vyčistiť. V prípade, že si netrúfate, môžete požiadať svojho pediatra, ktorý sa o vyčistenie postará. Poradí vám tiež, ako nasledujúce čistenie vykonať, aby bolo úspešné a bezbolestné. Ušný maz nie je náhodnou látkou alebo nečistotou. Má za úlohu chrániť vaše uši a sluch. Ak budete dieťaťu denne maz čistiť, skôr mu tým uškodíte. Zase nie je správne sa čistenie venovať raz za dva týždne. Príliš častá a naopak nízka hygiena je na obtiaž. Stanovte si deň, kedy sa budete dieťaťu v tomto smere venovať. Starostlivosť o ušká by sa mala vykonávať každým týždňom.

Bezpečnosť na vrchole

Vždy myslite pri čistení na bezpečnosť svojho dieťaťa. Údržba vykonávaná raz týždenne bude dieťaťu bohato stačiť. Ako bolo v predchádzajúcich odsekoch uvedené, čistenie by sa malo vykonávať pomocou vlhčeného vreckovky.

Publikované: 19. 03. 2019

Kategória: Nezařazené

Autor: Barbora Tichánek