Čo vám o parfume napovie jeho zloženie?

Ak opomenieme oblečenie, potom sú parfémy vôbec najobľúbenejším artiklom, ktorému my ženy nikdy neodoláme. Vône jednoducho milujeme – nielenže navodia príjemný pocit, ale navyše dokážu podčiarknuť charakter nositeľky. Skutočne sa však v parfémoch vyznáme a vieme vybrať ten pravý? V slovenčine je výraz „parfum“ zažitý pre takmer všetky vône a to aj v prípade, že v skutočnosti o parfumy nejde. O tom, či je vo flakóne naozajstný parfém totiž rozhoduje zloženie onej substancie. A pretože sa blížia Vianoce a mnoho z vás siahne po niektorej z vôní ako po vianočnom darčeku, vysvetlíme vám, ako sa v nich zorientovať.

Nie je všetko parfém, čo vonia

Definícia parfumu hovorí jasne. Ide o zmes esenciálnych olejov a aromatických látok, ktoré majú za úlohu príjemne voňať. Či však skutočne ide o parfum, rozhoduje percentuálne zastúpenie parfumovej kompozície, teda intenzity vône. V praxi vône rozlišujeme na:
  • EDS (Eau de Solide) splash perfume – podiel vonných látok ~1%
  • EDC (Eau de Cologne) kolínska voda - podiel vonných látok cca 4-6%
  • EDT (Eau de Toilette) toaletná voda - podiel vonných látok cca 6-12%
  • EDP ​​(Eau de Parfum) parfémová voda, toaletný parfém - podiel vonných látok cca 12-15%
  • Parfém - podiel vonných látok cca 15-40%
Ako sami vidíte, v plnohodnotnom parfume je podiel vonných látok niekoľkonásobne vyšší, než v iných substanciách, vďaka čomu je vôňa intenzívnejšia a dlhotrvajúca. Tip: Ako sa nakupuje v najobľúbenejšom e-shope s parfémami? To vám prezradí táto autentická Notino recenzia! Autor Radek má s nákupom na Notino skúsenosť a podelil sa o ňu v komplexnom článku na svojom Ecoblogu.

Vyberáme parfém

Výber parfumu nie je otázkou niekoľkých minút. Existuje obrovské množstvo skupín, pričom nie všetky sa hodia pre každého. Tu sú tie, na ktoré narazíte najčastejšie: kvetinové vône – pravdepodobne najobsiahlejšia skupina, ktorej hlavnou zložkou sú kvety (ruža, jazmín, tuberóza, fialka…). Väčšinou ide o dámske vône, ale čas od času narazíte aj na parfum pre mužov. orientálna vôňa – zmyselné, ale obvykle ťažšie, než kvetinové vône. Prevláda v nich korenie, kadidlo, vanilka či ambra. Novo sa do nich počítajú aj gurmánske vône s arómou vanilky, kávy, pražených orieškov a pod. drevité vône – ak máte radi drevité tóny (santalové, ružové, cédrové drevo…), potom je táto kategória určená práve vám. Dámske aj pánske parfémy sú často kombinované s ďalšími zložkami – kvetinami, citrusmi či orientálnym korením. kožené vône – veľmi zvláštna kategória imitujúca vôňu kože, do ktorej spadajú parfémy pre mužov aj ženy. Sú typické arómou kadidla, tabaku, driev, ale aj kombináciou s kvetinami či nevädzovými tónmi (dámske parfumy). vôňa papradia – tak, ako sú kvetinové vône takmer bez výnimky pre ženy, je vôňa papradia určená pre mužov. Základnými zložkami bývajú levanduľa a kumarín.

Publikované: 01. 09. 2022

Kategória: Móda&krása

Autor: Barbora Tichánek