Ako zvládať žiarlivosť medzi súrodencami?

Žiarlivosť je u detí veľmi častým problémom. Malé deti vyžadujú maximálnu pozornosť, a ak nastane situácia, kedy je narušená, jednoducho žiarli. To nastáva najčastejšie vtedy, keď manželský pár má už jedno dieťa a druhé v blízkej dobe očakávajú. Dieťaťu, ktorému sú minimálne 2 roky, už je natoľko pripravené, že vie, o čo sa jedná. Len to bohužiaľ nedokáže pochopiť. Počas tehotenstva je hodné a bruško si dokonca aj pohladí alebo počúva. Snaží sa nenarodenému dieťaťu rozprávať rozprávku a maximálne sa o neho starať. Predsa len ide o jeho mladšieho súrodenca. Rodičia bývajú na mäkko z toho, ako sa k dieťaťu v brušku chová, ale len do tej doby, kým nevykukne prvýkrát na svet.

Žiarlivosť vyvoláva každodenné hádky

Prišiel deň D a bábätko sa tlačí na svet? Po uplynutí pár dní, kedy sa všetka starostlivosť točí okolo novorodenca, a to aj zo strany vzdialenejšie rodiny, môže situácia vyvolať nečakané hádky. Vaše staršie dieťa sa začne viac zlostiť alebo urážať. Vplyv to má na celé okolie, či už sa jedná o vás, ako rodičia alebo škôlku. Veľakrát môže začať robiť naschvály, a to nielen svojmu súrodencovi, ale aj deťom v škôlke. Rozhodne je správny čas na to, si pohovoriť.

Komunikácia nesmie viaznuť

Komunikácia sa nesmie nikdy vytratiť. Áno, o malé dieťa je starosť, ale nezabúdajte na fakt, že máte deti dve. Starostlivosť tak musíte rozdeliť a obom sa venovať s obrovskou láskou. Starší súrodenec nesmie byť vo fáze, keď sa považuje za menejcenného. Urobte si deň iba s ním, vyrazte niekam von a bábätko nechajte na stráženie u babičky. Samozrejme v čase, keď bude o niečo starší. Počas výletu máte jedinečnú možnosť prehodiť pár slov. Musíte mu prehovoriť do duše a pripomenúť mu, alebo ju, že ste tu, nech sa deje čokoľvek.

Kedy si zaobstarať druhé dieťa?

Existujú situácie, kedy sa rodičia pýtajú svojho okolia, či neexistuje vhodná doba na to, zaobstarať si druhé dieťa. Je možné odhadnúť vek dieťaťa, ktoré je pripravené na súrodenca? Prečo je z počiatku nadšené a následne z neho všetky nadšenosť vyprchá? Žiarlivosť dokáže neuveriteľné veci, ktorých nie sme zvyčajne ani schopní. Majte dieťa buď veľa skoro po pôrode, či to pochopiteľne situácia dovolí alebo až za 3 alebo 4 roky. Kedysi bolo normálne, že deti od seba boli len 1 rok a pár mesiacov. Dnes tomu ale môžete nechať voľnejšie priebeh.

Publikované: 19. 03. 2019

Kategória: Nezařazené

Autor: Barbora Tichánek