Drevený vzhľad dlážky s pokročilými vlastnosťami – akú krytinu zvoliť?

Plánujete novú dlážku a nemôžete sa rozhodnúť, akú podlahovú krytinu vybrať? Ak uprednostňujete drevený vzhľad, máte niekoľko možností, ako dosiahnuť požadovaných charakteristík, a to prostredníctvom:

-        dlážky z klasického masívneho dreva

-        kompozitnej laminátovej podlahy

-        korkovej kompozitnej krytiny

-        potlačené PVC s dreveným motívom

Zatiaľ čo PVC podlahovú krytinu si zákazníci štandardne vyberajú skôr do namáhaných priestor s vyššou vlhkosťou, ako sú predovšetkým kuchyne, u bežných obytných miestností sa najčastejšie rozhodujú pre drevo alebo kompozitný materiál s dreveným vzhľadom, ktoré dotvárajú tiež pocitový dojem útulnosti. Ten je možné naviac dosiahnuť i prostredníctvom korkovej podlahy – klasická korková krytina používaná skorej bola riešená s priznanou korkovou vrstvou, súčasné systémy využívajú výhody korku v izolačnej vrstve, ktorá je doplnená nášľapnou vrstvou s typickou textúrou dreva alebo iným vhodným dekorom.

Klasická drevená dlážka

Ak chcete dosiahnuť typického dreveného vzhľadu, predstavuje drevo prvú alternatívu, nad ktorou budete uvažovať. Hlavnou nevýhodou masívu je najmä jeho cena. U kompozitných krytín je časť masy nahradená odolnými materiálmi znižujúcimi celkovú cenu podlahy aj niekoľkonásobne. Drevená podlaha je štandardne príjemnejšia z hľadiska teploty povrchu i hmatového vnemu, jej inštalácia je však o niečo náročnejšia.

Laminátová podlahová krytina – charakteristiky a výhody

Laminátová podlaha je štandardne riešená buď vo forme bežných parkiet, ktoré je možné zostavovať do plávajúcich či lepených systémov, alebo veľkoformátových dosiek. Vďaka vysokej pevnosti a odolnosti, a tiež optimálnej cene a krokovej nepriezvučnosti sú laminátové podlahy veľmi obľúbenou voľbou s celou škálou dekorov, ktoré je možné aplikovať. Hlavnými výhodami laminátových podlahových krytín sú:

-        vysoká vzhľadová variabilita

-        jednoduchá montáž pomocou zámkových systémov

-        nízke nároky na údržbu

-        vysoká pevnosť a odolnosť voči mechanickému poškodeniu

-        pokročilé funkčné vlastnosti, ako sú nízka horľavosť, obsah alergénov, vzhľadová stabilita

V porovnaní s drevom sa však laminátové podlahy vyznačujú oveľa horším pocitovým charakterom (kvôli povrchovej fólii sú pomerne studené) a citlivosťou voči vlhkosti, ktorá zapríčiňuje nízku rozmerovú stabilitu.

Korková dlážka

Rovnako ako laminát, i korkovú krytinu je možné zadovážiť v celej škále dekorov vrátane klasickej drevenej kresby. Výhodou korkovej podlahy je tepelná a akustická izolácia, ktorú získava vďaka charakteristikám korku. Ten nášľapnej vrstve dodáva veľmi príjemný pocitový dojem ponášajúci sa na teplý drevený povrch, ktorý je zároveň mäkký. Kvôli nemu má však korková dlážka zníženú mechanickú odolnosť a relatívne ľahko sa poškodí rázom a vrypom.

Publikované: 27. 11. 2020 / Aktualizované: 07. 06. 2023

Kategória: Nezařazené

Autor: Barbora Tichánek