Ako správne prať, alebo zaobchádzajte s materiálmi tak, ako sa má

Skôr ako použijete stropný sušiak na bielizeň, musí sa bielizeň dokonale vyprať. Mnoho ľudí sa však čuduje, že oblečenie je po vytiahnutí z bubna práčky také iné – neforemné, veľkostne nesedí, pružnosť sa vytratila ako dym z komína. Na vine je to, že sme sa neinformovali o tom, ako s daným materiálom vlastne zaobchádzať. A to nám bohužiaľ zlomilo väz. Poďte sa preto zoznámiť s tým, ako správne prať.

Návod máme na každom štítku

To, že je oblečenie neforemné po vytiahnutí z práčky svedčí iba o našej nepozornosti alebo nevedomosti. Nekládli sme totiž žiadny dôraz tomu, ako sa správne daný materiál má prať. Symboly sme ignorovali, aj keď nám dávali jasne najavo, ako k praniu máme pristupovať. Symboly týkajúce sa prania spoznáte jednoducho – sú vyobrazené nádobou s vodou. Pokiaľ sa tu nachádza číselný údaj, ukazuje nám to, na akú teplotu by sme mali dané oblečenie prať. Pokiaľ je vyobrazená vodorovná čiara, materiál vyžaduje šetrnejšie zaobchádzanie. Ak je vo vode ruka, máme pristúpiť iba k ručnému praniu.

Štítok nám prezrádza viac informácií

Ostatne taká drobnosť, akou je štítok, ktorý máme obvykle tendenciu strihať, nám môže prezradiť viac než len to, ako prať správne daný kúsok. Ukazuje nám tiež, ako oblečenie bieliť (respektíve či ho bieliť) alebo ako pristupovať k sušeniu. Nie každý materiál totiž znesie teplotu v sušičke, niektorý sa musí len vyvesiť alebo zavesiť na sušiak. Sušenie symbolizujú štvorce s obrazcami, bielenie trojuholníky a žehlenie symbol žehličky. Ten prezradí, ako konkrétne máte materiál žehliť alebo či ho vôbec máte žehliť. Pokiaľ je žehlička preškrtnutá, žehliť sa daný kúsok rozhodne nesmie, tak to nerobte. Potom sa môže na štítku objaviť aj koliesko, ktoré vám napovie, či je možné kabát alebo košeľu dať do čistiarne. Tu sa pristupuje mnohokrát k používaniu chemikálií a nie každý materiál to môže zniesť.

Publikované: 01. 11. 2022

Kategória: Bývanie

Autor: Barbora Tichánek