Záhradný domček si zamilujete. Ako si ho správne vybrať?

Zvažujete, či svoju záhradu obohatiť o záhradný domček? Možno práve táto drevostavba môže vyriešiť váš problém s nedostatkom úložného priestoru a nielen to. Záhradný domček sa najčastejšie používa ako obyčajná kôlňa alebo úschovňa pracovného či záhradného náradia. Avšak ľudia, ktorí zmýšľajú kreatívne vymysleli, že drevostavba môže slúžiť aj na oveľa efektívnejšie účely. Čo tak mať vlastnú domácu posilňovňu vo vnútri záhradného domčeka? To však zďaleka nie je všetko, spôsobov existuje celý rad a my vám niektoré z nich v tomto článku predstavíme. Avšak predovšetkým sme si pre vás pripravili pár užitočných rád a tipov, čo poznať pred zaobstaraním záhradného domčeka.

Ako je to so stavebným povolením?

Staviate vlastný záhradný domček a neviete, kedy musíte požiadať o stavebné povolenie? Pokiaľ dodržíte nasledujúce pravidlá, žiadne nepotrebujete. Ak plánujete postaviť naozaj rozmernú drevostavbu bez stavebného povolenia, tak myslite na to, aby nepresiahla 25 m2 a zároveň nebola vyššia ako 5 m. Podpivničenie iba do hĺbky 3 ma maximálne jedno podlažie. Susedný pozemok by mal byť vzdialený minimálne 2 m od drevostavby.

Ako položiť základy záhradného domčeka?

Drevostavbu je možné ukotviť hneď niekoľkými spôsobmi, medzi najčastejšie patrí – betónový základ, zemné skrutky a zámková dlažba. Príliš však neodporúčame zámkovú dlažbu kvôli tomu, že sa vám stavba môže po dlažbe začať posúvať. Betónový základ je overená klasika, avšak pracný a časovo náročný variant. Ideálny spôsob, ako drevostavbu ukotviť sú práve zemné skrutky, ktoré ľahko a rýchlo zavŕtate a kvalitne tak domček prichytíte.

Aké sa ponúkajú možnosti využitia záhradného domčeka?

  • Domáca posilňovňa
  • Detský domček na hranie
  • Záhradný bar
  • Relaxačná miestnosť
  • Domáca kancelária
  • Dielňa

Publikované: 15. 05. 2022

Kategória: Bývanie

Autor: Barbora Tichánek