Bezpečnosť pri športe nemožno podceňovať

Športovanie je aktivita, ktorá do našich životov prináša množstvo úžasných benefitov. Či už sú to neopakovateľné zážitky, schopnosť prekonávať svoje limity alebo lepšia fyzická kondícia a celková podpora zdravia, za to všetko a ešte za omnoho viac môžeme poďakovať práve športu. Základom každej športovej aktivity však zostáva naša nepísaná povinnosť venovať dostatočnú pozornosť najmä bezpečnosti.

Správna obuv je základ bezpečnosti

Podstatné množstvo úrazov vzniknutých pri športe je spôsobených neadekvátnym výberom obuvi vzhľadom na povahu športovej aktivity či prostredia jej vykonávania. Správny výber obuvi by mal mať alfa omegou každej prípravy na šport. Vždy je potrebné vopred zvážiť, aký typ podrážky bude najviac bezpečný, ale i v akom type topánok sa budeme cítiť komforte a samozrejme – je potrebné zvážiť terén, do ktorého sa za športom vydávame.

Ochrana pred slniečkom a pitný režim

Bezpečnostné opatrenia vykonané proti nepríjemným dôsledkom pôsobenia slnečného žiarenia sú aktuálne najmä počas letných mesiacov. Netreba však zabúdať i počas ostatných ročných období roku, že slniečko na nás neustále vykúka a dokáže nášmu zdraviu spôsobiť neplechu i napríklad počas jesene. Za každých okolností treba byť preto vyzbrojený opaľovacím krémom proti spáleniu pokožky, ale i prikrývkou hlavy chrániacou pred nebezpečným úpalom. Či už slnko svieti alebo je práve za daždivými mračnami, ďalším základným pilierom bezpečného športovania je pravidelné dodržiavanie pitného režimu.

Nezabúdajte na chrániče

Jednou z najväčších chýb, ktorej sa mnohí pri športe dopúšťajú je podceňovanie nosenia chráničov. Pri veľkom množstve športov sú chrániče pre dostatočnú bezpečnosť nevyhnutnou záležitosťou. Tak ako by sa cyklista nemal vydať bez cyklistickej prilby, tak by nemal ani športovec na lyžiach vynechať povinnosť nosenia lyžiarskej prilby a nákrčníkov, a to isté platí aj napríklad pre korčuliarov alebo horolezcov. Chrániče, a najmä prilba sú nevyhnutnosť. Nech sa vydáte za akoukoľvek aktivitou do akéhokoľvek prostredia, treba byť zodpovedný za každých okolností. Súhlasíte s našim tvrdením aj vy?

Publikované: 19. 08. 2021

Kategória: Nezařazené

Autor: Barbora Tichánek