Ako zariadiť svoj domov v rustikálnom štýle?

Rustikálne interiéry vytvárajú dokonalú rovnováhu medzi veľkoleposťou, komfortom a útulnosťou. Sú v nich zakomponované prírodné dizajny a elementy, ktoré dodajú každej miestnosti charakter a šarm. Na čo by ste si mali pri ich zariaďovaní dať pozor?

Vyberte si tie správne farby

Každý interiérový štýl má svoje typické farby. Pri rustikálnom štýle siahnite po prírodných odieňoch, ktoré spolu vytvoria harmonický celok. Známy štýl si totiž berie svoju inšpiráciu z prírodných materiálov, medzi ktoré patrí drevo, koža alebo kameň. Dokonalou voľbou sú odtiene sivej a hnedej. Prírodná zelená, tradičná čierna a biela tiež nezaostávajú. Ak farby vhodne skombinujete, váš domov bude pôsobiť príjemným a hrejivým dojmom.

Nábytok, ktorý vdýchne miestnostiam dušu

V prvom rade stavte na jednoduchosť, v ktorej spočíva krása. Prekombinované interiéry totiž môžu pôsobiť nevkusne. Nábytok z prírodného materiálu je do rustikálnych interiérov viac ako vhodný. Voľte ale nábytok jednoduchých tvarov, vďaka čomu materiál vynikne. Hľadajte také kúsky, ktoré majú osobitý ráz.

Podlahová krytina: Ako si vybrať?

V rustikálnom štýle hrá podlahovina veľkú rolu. Aj preto by ste jej výberu mali venovať primeranú pozornosť. Aj podlahová krytina by mala mať prírodný charakter. Na vrchnej priečke sa tradične drží drevo. Drevené parkety totiž prichádzajú v mnohých dizajnových prevedeniach a odtieňoch. Pôsobia autenticky a sú príjemné na došľap. Siahnuť môžete po tradičnej dubovej podlahe s nádhernou textúrou, po jaseňových drevených parketách, ale tiež po exotickejších alternatívach ako napríklad mahagón alebo čerešňa.

Drevené podlahy nie sú jedinou možnosťou. Dnešní výrobcovia totiž ponúkajú aj lacnejšie podlahové krytiny, ktoré drevo takmer dokonale imitujú. Medzi nimi nájdete napríklad laminátové podlahy alebo vinyl, ktoré sú známe pre širokú škálu rôznych dekorov.

Publikované: 14. 09. 2021

Kategória: Bývanie

Autor: Barbora Tichánek