TOP inšpirácie pre šetrenie priestoru

Bývate v menšom priestore a napriek tomu si chcete plnohodnotne užívať miestnosti, ako napr. obývačka, kuchyňa či kúpeľňa? Dnes vám predstavíme pár tipov ako na tom môžete zapracovať. Vysvetlíme vám princípy farieb, vzorov a materiálov, ktoré pracujú s optickým zväčšením priestoru.

Ako správne vybrať farbu a vzor

Pri zariadení nového priestoru je to jednoduché z toho dôvodu, že je ešte nepopísaný, nedotknutý a tým pádom ponúka širokú škálu možností, ktorú si zúžite na tú jedinú, svoju predstavu. Ak máte svoj štýl už vopred vymyslený, viete kde čo chcete umiestniť, máte vyhraté. Ak nie, odporúčame sa vám nad tým zamyslieť a spolu s dizajnérom prídete na to, čo by sa vám najviac hodilo. Môžete si neustále zvyšovať prehľad o aktuálnych trendoch a vzdelávať sa v tom aké vzory a farby spolu ladia a akú funkciu nimi chcete dosiahnuť. Výber bude potom jednoduchší.

Farby sa ladia veľmi jednoducho. Teplé odtiene môžu krásne kontrastovať s tými chladnými. Nemusíte siahnuť po radikálnych kontrastoch, môžete voliť jemnejšie odstupy. Napr. k tým výraznejším sa radí čierna alebo biela farba s červenou, klasická čiernobiela kombinácia. K menej výrazným ale oku lahodiacim môžete použiť studenú sivú farbu s jemnou alebo o čosi výraznejšou žltou. Majte však na pamäti, že čím viac farieb priestoru dáte, tým bude pôsobiť menšie a chaoticky. Voľte maximálne tri farby. Ak chcete priestor zväčšiť môžete tak urobiť pomocou zvislých vzorov-pásov, svetlými a drobnými vzormi (bodky, kvety).

Ako zariadiť malú kúpeľňu?

Jednoznačne treba využiť každý jeden centimeter, pretože to hrá dôležitú úlohu pri uchovaní voľného priestoru. Ak máte obdĺžnikový pôdorys kúpeľne, môžete využiť dlhšie strany po vašej pravici a ľavici. Tam umiestnite sprchový kút s príslušenstvom, do centra kúpeľne umývadlo s priestranným a podsvietením zrkadlom.

Priestor pod umývadlom je vhodný pre úložný priestor, ako aj zvyšné bočné steny. Do sprchových kútov i vaní v súčasnosti uprednostňujú sprchové sety a sprchové batérie rôznych prevedení od čiernej cez zlatú a tradičnú antikorovú úpravu. Podľa štýlu vašej kúpeľne vyberajte aj ich prevedenie, aby ste tento priestor vhodný na relax do bodky doladili.

Publikované: 28. 12. 2021

Kategória: Bývanie

Autor: Barbora Tichánek