Bez týchto vecí sa zaručene na túre nezaobídete

Výlety do prírody počas letných mesiacov sa môžu zdať z hľadiska prípravy skutočne nenáročné. A veru aj nenáročnými sú, ak viete vopred predvídať, ktoré veci vám budú počas turistického pobytu v prírodu nápomocné. Základom je rátať so zmenou situácie, ako napríklad počasie, či predĺženie času vášho turistického zážitku. V oboch i v mnohých ďalších situáciách platí staré známe, že pripraveným šťastie praje.

Dostatočný pitný režim ako základ každého výletu

Dehydratácia a s ňou spojené nepríjemnosti vedia na celodenných výletoch do prírody spôsobiť nášmu telu nepekné problémy. I keď sa vám možno zdá, že viete presne odhadnúť časové trvanie svojej túry a prispôsobiť mu množstvo zbalených tekutín, rátajte radšej s časovou rezervou. Okrem toho, že nikdy neviete, aká situácia vás donúti si túru predĺžiť, tak nemožno nikdy na 100% odhadnúť, či sa nezmení klíma alebo sa vám neprihodí iná situácia vyžadujúca si tekutiny. Buďte za každých okolností pripravený a vyzbrojte sa na výlet dostatkom potrebných tekutín.

Obuv ako záchranca v každom (i neprebádanom) teréne

Nie vždy sa vydávate na túry do terénov, ktoré máte už dôkladne nachodené. Častokrát sú destináciou výletov do prírody vami doposiaľ neprebádané kúty. Práve pre prípad, kedy neviete, čo od terénu cieľa vášho výletu očakávať, je ideálne spoľahnúť sa na vhodnú obuv. Pri jej výbere by ste nemali až tak veľmi pozerať na najnižšiu cenovú hladinu, ale najmä na kvalitu topánky, jej podrážky ako aj schopnosť neprepustiť vodu v prípade nepriazne počasia, ktoré vás v prírode môže prekvapiť.

Šiltovka ako ochranca pred úpalom

Úpal v dôsledku nedostatočnej ochrany hlavy kráča ruka v ruke s dehydratáciou. Tak, ako je nevyhnutné na túrach dodržiavať dostatočný pitný režim, tak je viac než žiaduce poriadne sa vyzbrojiť proti slniečku. Či už sa rozhodnete pre obľúbenú šiltovku, klobúk alebo šatku, myslite nato, že bez ochrany hlavy riskujete pobytom na priamom slnku nepríjemné zdravotné ťažkosti. Tak ako si lyžovanie počas zimy vyžaduje funkčné oblečenie, lyžiarsku prilbu, lyže, lyžiarky, tak i letná turistika má svoju základnú výbavu. Obuv, voda a ochrana hlavy. Tri základné piliere povinnej výbavy na letnú turistiku.

Publikované: 15. 05. 2021

Kategória: Nezařazené

Autor: Barbora Tichánek