Ako oživiť tričká a tielka

Výšivky a nášivky

Na výšivky aj nášivky budete potrebovať šijacie stroje. Ale aký je v nich vlastne rozdiel? Výšivka je vytváranie vzorov alebo motívov priamo na látku, kedy v tomto prípade, vyšívame priamo na tričko. Nášivku vytvárate na iný kus látky, ktorý potom prišijete alebo nažehlíte (ak ste ako podklad použili nažehľovaciu látku) na vami vybraný kus oblečenia. Výšivkou môžete napríklad nenápadne zamaskovať poškodenie látky. Ak zvolíte niť v takmer totožnej farbe odevu a vyberiete si jemný vzor, ​​môžete napríklad nevzhľadný fliačik zamaskovať tak, že si ho takmer nikto nevšimne. A ak áno, nájde len veľmi rafinovane skrytú výšivku.

Aplikácia

Aplikácie sú už trošku zložitejšie. Na ich výrobu budete potrebovať rezací ploter, ktorý vám z látky vyreže vami zvolený motív. Ten potom šijacím strojom prišijete k tričku, ale takmer pred došitím ho vypcháte výplňou. Potom stačí použiť farby na textil, dokresliť detaily, zažehliť a je to. Domaľovanie detailu môžete prenechať deťom a tie si užijú zábavu, po ktorej sa môžu hotovým výrobkom pýšiť všade kam pôjdu. Ich výhodou je, že si môžete vymyslieť svoj originálny dizajn a pýšiť sa tak úplne jedinečným kúskom.

Úprava strihu

Overlock a coverlock vám pomôžu v úprave strihu. Ak je tričko, alebo tielko voľné v bokoch, overlockom ho môžete vo švíkoch zabrať bez zbytočného párania, špendlenia a strihania. Vytvorí klasický pevný šev, ktorý z vonkajšej strany nebude vidieť a vďaka rezaciemu nožu a obnitkovaniu látku začistí. Jeho najväčšou výhodou je, že si poradí aj s elastickým materiálmi, ktoré klasické šijacie stroje môžu presekať, alebo ich zošijú tak, že sa nenatiahnu. Coverlock je veľmi podobný, jeho využitie nájdete napríklad v úprave dĺžky strihu. Vytvára krycí steh, ktorý môžete nájsť napríklad na spodnom leme trička. Pri využití oboch šijacích strojov si napríklad z tričkových šiat, môžete vytvoriť crop top a sukňu, ktoré vám k sebe budú vždy ladiť. Ak sa vám však zdá investícia do 2 rôznych šijacích strojov zbytočná, stačí si zakúpiť overlock, ktorý je spojený s coverlockom, alebo overlock s možnosťou prestavby na coverlock.

Publikované: 31. 08. 2020

Kategória: Nezařazené

Autor: Barbora Tichánek